Vstupenky na zápasy Spartaka
Your Choice
Unihouse/Garlando
Casino Olympic
RM JET
TravelStar
Hotel London Trnava
La Pension / La Cafe Trnava
Kapany interiér
EuroAutoŠkola
reklamný priestor pre Vás
TRNAVSKÝ HLAS
Rybárske potreby Mivardi - všetko pre Vašu rybačkuJohnEliot - eShopy - webStránky - grafika
na úvodnú stranu
na úvodnú stranu
na úvodnú stranu
oficiálna stránka klubu

ARCHÍV ČLÁNKOVpartneti stránky
johnELIOT - web stránky, grafika, animácie, fotografia
IKO foto - profesionálna fotografiafoto4F - fotoslužba, digiminilab
MTTnic

foto: Štefan HorváthCapan, ako oslovovali Imricha Stacha, sa narodil 4. novembra 1931 v Trnave a do spartakovskej kroniky sa zapísal nezmazateľnou stopou. Aj vďaka tomu, že celú aktívnu kariéru, okrem dvoch rokov, ktoré ovplyvniť pre vojnu nemohol, odchytal v červeno-čírnom drese, v rokoch 1947 – 1952, 1954 – 1966. Dvojročnú povinnú vojenskú službu si odkrútil v dresoch Tankista a ATK Praha.

„Hoci mal ponuky aj z iných tímov, tak vždy hovoril, v Trnave som sa narodil, ja som Trnavčan a budem chytať iba za Trnavu,“ zaspomínal si na Capanove slová jeho dobrý priateľ a kronikár klubu Mikuláš Rožňák.

Imrich Stacho s 211 odchytanými ligovými zápasmi obýva v historických tabuľkách trnavských brankárov druhú priečku. Na prvom mieste sa nachádza Dušan Keketi s 309 zápasmi. Ligový debut si odbil v roku 1950 proti Tepliciam (1:1). Svoj rozlúčkový zápas odchytal v roku 1965 v Trenčíne. Aktívnu kariéru mu ukončila roztrhnutá achilovka. Jeho nástupcom sa na jar 1966 stal Josef Geryk.

Rodák z Kopánky má na svojom konte aj štarty v najcennejšom drese. Odchytal 23 stretnutí, z toho dvanásť víťazných. Ako jeden z dvoch Trnavčanov štartoval na dvoch Majstrovstvách sveta – 1954 vo Švajčiarsku a 1958 vo Švédsku. Tým druhým bol Jozef Adamec (1962 Chile, 1970 Mexiko). Štyri zápasy si pripísal aj v Pohári národov, premenovaných na majstrovstvá Európy. Svoj prvý aj posledný zápas v reprezentačnom drese odchytal proti Rumunsku. Oba duely boli víťazné po výsledku 2:0.

Napriek tomu, že bol brankár, vedel výborne kopať penalty. Vďaka ním má na konte 11 gólov. Z toho jeden za reprezentáciu proti Írsku, kde otváral skóre a prispel k výhre 4:0. Za svoju kariéru nepremenil iba dve penalty.

„Svojím štýlom sa podobal Jašinovi. Vôbec nezmätkoval, vedel vykryť uhol. V tej dobe sa hralo systémom 3-2-5. Roboty mal každý zápas,“ pokračoval v spomínaní Rožňák.

Pre držiteľa zlatej lopty Leva Jašina bol vzorom, čo viackrát prezradil v rozhovoroch.

S Imrichom Stachom sa verejnosť, rodina a priatelia rozlúčili 12. januára 2006 na cintoríne v Malženiciach. Predstavitelia Spartaku a fanklubu Bíli Andeli Dušan Keketi, Štefan Horváth a Mikuláš Rožňák si v piatok pripomenuli desaťročné úmrtie položením vencov a kvetov na jeho hrob.

„Spomínam si naňho až v závere jeho kariéry. Prvý raz som ho v bráne zazrel v roku 1964 v derby so Slovanom. Ladislav Kuna hral za Spartak svoj prvý zápas, po polčase sme prehrávali 0.1, ale v druhom parádnymi nožničkami vyrovnával Švec. Za Slovan vtedy hrával Jozef Adamec,“ zaspomínal si aj Štefan Horváth.

„To derby bolo hneď prvé kolo po návrate do prvej ligy. Následne sa už začala éra Malatinského hráčov, ktorú Capan sledoval už iba z tribúny,“ dodal fanúšikom dobre známy Stefen.

O tom, že meno Capan bolo pojem nielen u nás, ale aj vo svete, potvrdzuje fakt, že mu raz prišiel list od fanúšika, kde na obálke stálo iba: „Capan, Európa!“

Peter Žember, spartak.sk
foto: Štefan Horváth

 
 
  ARCHÍV ČLÁNKOV
24.12.2015
začiatok späť    1   2   3   4   5   6   7   8   9    ďalej koniec
 


 
 
 
 
 
copyright johneliot.eu equality.skweb stránky, animácie, design, fotografia