Vstupenky na zápasy Spartaka
Your Choice
Unihouse/Garlando
Casino Olympic
RM JET
TravelStar
Hotel London Trnava
La Pension / La Cafe Trnava
Kapany interiér
EuroAutoŠkola
reklamný priestor pre Vás
TRNAVSKÝ HLAS
Rybárske potreby Mivardi - všetko pre Vašu rybačkuJohnEliot - eShopy - webStránky - grafika
na úvodnú stranu
na úvodnú stranu
na úvodnú stranu
oficiálna stránka klubu

ARCHÍV ČLÁNKOVpartneti stránky
johnELIOT - web stránky, grafika, animácie, fotografia
IKO foto - profesionálna fotografiafoto4F - fotoslužba, digiminilab
MTTnic

foto: archív dmNeodmysliteľnou súčasťou trénerského života je vzdelávanie. Popri výchove mladých talentov jednotliví tréneri nielen študujú, ale aj naberajú dôležité poznatky z vyspelých futbalových krajín, ktoré môžu následne aplikovať do praxe.

Mládežnícki tréneri v Spartaku si tento spôsob vzdelávania takisto osvojujú, vďaka čomu môžu jednotlivé kategórie rýchlejšie a efektívne napredovať. Pomocou stáži sa dostávajú k dôležitým informáciám, ktoré sa v žiadnych knihách nedočítajú.

foto: archív dmMladí tréneri Spartaka Ľuboš Benkovský a David Moravec sa naposledy takto zúčastnili dvojdňovej stáže v 1.FC Norimberg a následne v Mainzi, ktorú im pomohol vybaviť Miroslav Karhan. Do Norimbergu sa pre zmenu dostali cez bývalého trénera Spartaka Pavla Gregoru, ktorý v tomto klube pôsobí ako asistent U12.

„Hlavnou úlohou bolo porovnanie našich doposiaľ získaných poznatkov s klubmi z Nemecka. Mali sme možnosť vidieť tréningový proces od najmenších kategórií až po profesionálne tímy jednotlivých klubov. Snažili sme sa sledovať spoločné znaky tréningov samostatne v rámci klubov,  ale aj spomínaných klubov medzi sebou. Počas stáže sme nazbierali veľké množstvo informácií, ktoré zahrniem do pripravovaných projektov cielených na zefektívnenie tréningového procesu mládeže Spartaka Trnava.  Okrem tréningov sme sa foto: archív dmsnažili čo najviac komunikovať s trénermi, kde sme získavali podrobnejšie informácie o chode a nastaveniach daných klubov,“ vysvetlil účel stáží tréner mladších žiakov Spartaka Ľuboš Benkovský.

Kondičný tréner David Moravec sa pokúsil podrobnejšie porovnať rozdiely medzi naším a nemeckým futbalom pri výchove talentov: „Výbery nemeckých tímov tvoria hlavne silní a rýchli hráči, čo je o ich futbale už známe. Zameriavajú sa na to od najmenších kategórií a keď tieto rýchlostné a silné typy naučia narábať s loptou, majú skutočne výborný materiál, s ktorým sa dá pracovať. Chlapci sú veľmi inteligentní. Tréneri ich nemusia počas tréningov upozorňovať, či trestať. Vážia si skutočnosť, že hrajú za daný klub pričom vedia, že pokiaľ nebudú spĺňať potrebné kritériá, pôjdu preč,“ hovorí.

„Výrazný rozdiel oproti našim kategóriám je, že v našich najmenších ročníkoch máme často až 25 detí, no v Nemecku sa pracuje skutočne len s tým najlepšími. Tým sa zvyšuje aj kvalita tréningu a trénerom sa pracuje ľahšie. Zvlášť, ak sú na takýto menší počet hráčov určení dvaja tréneri,“ porovnal hlavné rozdiely tréner Moravec.

Návštevy obaja tréneri ukončili ligovými zápasmi medzi Norimbergom a Eintrachtom Braunschweig a medzi Mainzom a Frankfurtom. V Norimbergu sa stretli s bývalým slovenským reprezentantom Marekom Mintálom, ktorý má v akadémií syna. V Mainzi podľa ich slov stále spomínajú v dobrom na Miroslava Karhana, ktorého si v klube nesmierne vážia.

Róbert Heteňák
foto: archív dm

 
 
  ARCHÍV ČLÁNKOV
24.12.2015
začiatok späť    1   2   3   4   5   6   7   8   9    ďalej koniec
 


 
 
 
 
 
copyright johneliot.eu equality.skweb stránky, animácie, design, fotografia