Vstupenky na zápasy Spartaka
Your Choice
Unihouse/Garlando
Casino Olympic
RM JET
TravelStar
Hotel London Trnava
La Pension / La Cafe Trnava
Kapany interiér
EuroAutoŠkola
reklamný priestor pre Vás
TRNAVSKÝ HLAS
Rybárske potreby Mivardi - všetko pre Vašu rybačkuJohnEliot - eShopy - webStránky - grafika
na úvodnú stranu
na úvodnú stranu
na úvodnú stranu
oficiálna stránka klubu

ARCHÍV ČLÁNKOVpartneti stránky
johnELIOT - web stránky, grafika, animácie, fotografia
IKO foto - profesionálna fotografiafoto4F - fotoslužba, digiminilab
MTTnic

foto: Lukáš GrinajNeboli sme stále anjeli. Tak znie názov novej knihy, v ktorej legenda Spartaka Stanislav Jarábek spomína na naslávnejšiu éru trnavského futbalu. V nedeľu ju uviedli do života v City Arene. A keďže kapitána majstrovskej Trnavy prezývali Šabla, krstilo sa originálnou kozáckou šablou.

Jarábek ju dostal do daru ešte ako tréner Slovana Bratislava, keď mužstvo viedol na gruzínskej pôde v dueli s Lokomotivom Tbilisi.

Na slávnostné predstavenie knihy spojené s autogramiádou prišli aj Jarábkoví niekdajší spoluhráči – Jozef Štibrányi, Alojz Fandel, Kamil Majerník a Valerián Švec, z mladej generácie nechýbal Martin Mikovič, otcovu knižnú prvotinu si nenechal ujsť ani tréner Juraj Jarábek.

"Pôvodne mala byť kniha podaná trošku drsnejšie, vďaka mojím priateľom, ktorí na knihe spolupracovali, sme to ale okresali tak, aby sa to nikoho nedotklo a nebolo žalovateľné," usmieval sa pred krstom S. Jarábek.

V publikácii sa objavilo množstvo nepublikovaných historiek a pikošiek zo zákulisia majstrovskej Trnavy i neskoršieho klubového vývoja.

"Vyzdvihol by som osobu Antona Malatinského. Bol trénerom do koča i do voza. Píšem o veciach, o ktorých s určitosťou vedel. Bol však taký veľkorysý, že tomu nechával voľný priebeh. Keby zasahoval tvrdo, neviem, ako by to s nami dopadlo."

Knihu autorsky zostavil športový novinár Mojmír Staško, ktorý napísal aj diela Predbehol dobu o Antonovi Malatinskom či Krok od futbalového neba, kde je ťažiskovým príbeh zápasu andelov s Ajaxom Amsterdam.

Pri mapovaní života Stanislava Jarábka ho najviac oslovil moment z roku 1966.

"Stana Jarábka vypýtali z Pardubíc na známy africký zájazd. Malatinský mu, keď sa lúčili, kládol na srdce: Nikdy nezabudni kam patríš! A Jarábek na to dnes hovorí: Tak som na to nezabudol! Šabla je presne taký, pôsobil tam foto: Lukáš Grinaji tam, no stále ho vnímam ako výrazného predstaviteľa Trnavy. Vymenovať môžeme aj dvadsať mien, ktoré dvíhali trnavský futbal hore, medzi nimi je ale päť echt trnavských. Jarábek senior taký rozhodne je," poznamenal Staško.

Kniha vyšla v edícii Športové legendy, ktorú zastrešuje vydavateľstvo Júliusa Šefčíka SPORT legal. Okrem spomínaných sa dostala v týchto dňoch do predaja aj kniha Kráľ krstačky o Jozefovi Lohyňovi a prednedávnom Elegán v kopačkách o Titusovi Buberníkovi. K dispozícii na zakúpenie sú všetky na www.sportovelegendy.sk

Šefčík prezradil, že už na ďalší rok majú pripravené tri ďalšie nápady. "Knihy sú založené na množstve fotografií, ktoré sa neraz ťažko zháňajú. Chce to teda čas. Určite máme v pláne knižné spracovanie životu mnohých legiend, o niektorých už knihy aj vyšli, ale z pohľadu nášho vydavateľstva foto: Lukáš Grinajchceme vytvoriť ucelený systém vydávania publikácií, kde bude spísaný športovcov príbeh od narodenia až po ukončenie kariéry s množstvom obrazového materiálu. Chceme vytvoriť ucelenú edíciu o športovcoch, ktorí niečo dokázali a máme sa od nich stále čo učiť. Zo Spartaka rátame minimálne so štyrmi osobnosťami," dodal Šefčík.


Symbióza je pre stopérov dôležitá
Stopérsku dvojicu v trnavskom Spartaku so Stanislavom Jarábkom roky tvoril Kamil Majerník. Na krste nemohol chýbať. "Na Šablu mám veľmi dobré spomienky aj z futbalového, aj kamarátskeho hľadiska. Do Trnavy som svojho času prišiel ako útočník. Tu však bol fenomenálny útok Štibrányi, Švec, Adamec, Kabát a ja som sa tam nezmestil. Toni báči mi hľadal nové miesto v tíme a našiel mi pozíciu stopéra. V strede obrany som hrával so Šablom. Prvý polrok ma uviedol, musel mať so mnou trpezlivosť. Hrali sme potom spolu asi päť ďalších rokov a nemali sme spolu problémy, čo je veľmi dôležité. Stopéri si nesmú vyčítať chyby, hádzať vinu za inkasované góly jeden na druhého. Šablovi som bol vďačný, podržali sme sa navzájom. Každý z nás vynikal v niečom inom, on bol výborný hlavičkár a skvelý pozičný hráč. Ja som bol zase o niečo rýchlejší. Agresivita nechýbala ani jednému z nás. Symbióza bola medzi nami veľmi dobrá," zaspomínal si populárny Bubukin.

Ján Král
foto: Lukáš Grinaj

 
 
  ARCHÍV ČLÁNKOV
24.12.2015
začiatok späť    1   2   3   4   5   6   7   8   9    ďalej koniec
 


 
 
 
 
 
copyright johneliot.eu equality.skweb stránky, animácie, design, fotografia